Jak se stát hvězdou pohovoru? 2. část

08.04.2015 – V první části seriálu Jak se stát hvězdou pohovoru jsme vás na pohovor připravovali. Poradili jsme vám, jak správně napsat životopis a průvodní mail. Ve druhé části se tedy budeme věnovat samotnému pracovnímu pohovoru.

Príprava na pohovor

Den před pohovorem

Připravte se na pracovní pohovor už doma a zaměřte se na tyto oblasti:

Vaše údaje. To, co máte v životopise, byste měli vědět i z hlavy. Personalista tyto informace ověřuje. Pro vás je to šance a prostor povědět o daných informacích více.

Informace o firmě. Měli byste vědět nejen jméno firmy, u které se o pracovní pozici ucházíte, ale i informace o její činnosti, historii, či jejích představitelích, někdy dokonce i o konkurenci. Nejlepším zdrojem těchto informací je webová stránka dané firmy nebo články o ní.

Obsah inzerované pozice. Připomeňte si obsah pozice před pohovorem, případně si inzerát vytiskněte a vezměte s sebou na pohovor. Připravte si otázky k pracovnímu místu, abyste zdůraznili svůj zájem o danou pracovní pozici. (Nejednou se mi stalo, že uchazeč při pohovoru nevěděl ani název pracovní pozice – smrtelně vážně!)

Psychická pohoda. Před pohovorem se snažte nestresovat. Buďte v pohodě, nenechte se rozčílit, nebo vytočit. Berte pohovor jako setkání, na kterém chcete ukázat to nejlepší, co ve vás je.

Často kladené otázky

Na většině pohovorů dostanete mnohdy stejnou sérii otázek, na které si dopředu připravte odpovědi. Mezi ty nejčastější patří:

Co víte o naší firmě?

Proč se hlásíte na tuto pracovní pozici a co od ní očekáváte?

Co bylo náplní vaší práce v předcházejícím zaměstnání?

Uveďte konkrétní projekt, na kterém jste pracovali.

Jaké jsou vaše zájmy?

Jaké jsou vaše největší úspěchy?

Jaký plat si představujete?

Jaké jsou vaše 3 kladné a 3 záporné vlastnosti?

Vyhnete se tím trapnému tichu. Příprava je důležitá hlavně pro introverty, kteří nemají tak pohotové reakce a nejsou tolik „ukecaní“ jako extroverti. Dobrou přípravou se dají tyto povahové rozdíly eliminovat.

Telefonický pohovor

Ještě před tím, než se dostanete na osobní pohovor, může vám personalista zatelefonovat. Může jít o pohovor zaměřený na předběžný výběr, tzv, prescreening, kdy personalista zjišťuje, zdali skutečně splňujete podmínky pro přijetí, ověřuje si informace nebo váš zájem. Snahou je zjistit také to, jak působíte a reagujete na neočekávané situace. Proto se snažte odpovídat na otázky jasně, výstižně a pohotově. Do telefonu buďte přívětivý a vstřícný, protože to, jak reagujete, je též faktorem ve výběrovém řízení.

Příchod na pohovor

Na pohovor přijďte včas. Ani o 20minut dříve, ani později. Osoba, která s vámi pohovor povede, má též nějaký program a tak či tak, budete tiše čekat na recepci nebo v zasedací místnosti. Ideální příchod na pohovor je 5 minut před dohodnutým časem.

Pokud máte náhodou zpoždění, tak dotyčnému zavolejte, nepište email či SMS a oznamte mu to předem. Pokuste se alespoň odhadnout čas, kdy přijdete. Není nic horšího, než když má někdo velké zpoždění, nedá to nikomu vědět a když přijde, tváří se, jakoby se nic nestalo.

Dobré rady

  • Nezapomeňte si s sebou vzít občanský průkaz a životopis, případně vytištěnou pracovní nabídku a blok s tužkou na psaní poznámek.
  • Pokud vás požádali o předložení nějakých materiálů, například diplomů, nezapomeňte na ně.
  • Před pohovorem nekuřte, cigaretový kouř z vás bude cítit několik minut po dokouření.
  • Pokud máte v ústech žvýkačku, vyhoďte ji.
  • Vypněte si mobilní telefon.

Přímo na pohovoru

Během pohovoru dodržujte oční kontakt. Uvolněte se, spolupracujte, snažte se rozvíjet dialog a navodit příjemnou atmosféru.

  • Na odpovědi si nechte dostatečný čas. Nechejte druhou osobu dohovořit, neskákejte jí do řeči.
  • Odpovězte na každou otázku, ačkoli odpověď na ni máte uvedenou v životopise.
  • Vyhýbejte se vágním odpovědím, typu může být, už jsem asi něco podobného dělal a o ničem nehovořícím všeobecným frázím, jako jsem flexibilní, týmový hráč.
  • Zmiňujte vaše konkrétní zkušenosti a situace. Pracovní pohovor je místo, kde máte množství prostoru hovořit o svých schopnostech a vlastnostech.

V závěru pohovoru obvykle dostanete prostor na vlastní otázky. Osobně mám tuto část pohovoru nejraději. Zde se ukáže, jak jste personalistu poslouchali. Je to pro vás ideální prostor, jak doplnit informace a ujistit personalistu, že máte skutečný zájem o nabízenou pozici. Největší chyba, jakou můžete v této fázi udělat je, že nastane ticho. Proto doporučuji mít předem připravené otázky.

Autor: Peter  Klačan, Area Manager