11 tipů pro starší uchazeče

19.03.2015 – I když je váš věk již „pokročilý“ a vy si připadáte méněcenný a přehlížený, věřte, že i v tomto věku máte svoje výhody a plusy. Jen je třeba je umět správně „prodat“.

Starsi pan pracuje

„Během své praxe se pochopitelně setkávám s uchazeči vyššího věku. Někdy je jim těžké vyhovět. Mnozí mají za sebou spoustu pracovních zkušeností, dlouholetou praxi a tím pádem i vyšší nároky na plat a pracovní pozici“, vysvětluje náborářka Express People, Dana Bandrejová. Pokud ovšem uchazeč při vstupním pohovoru zanechá dobrý dojem, zvyšuje se jeho šance na úspěch. Jak na to?

Na nic nezapomeňte. Zpracování správného životopisu by mělo být základem, nezapomeňte si ho tedy pravidelně aktualizovat a zaznamenejte do něj veškeré svoje pracovní zkušenosti. Během let se nakupí spousta nových pracovních zkušeností a tak můžeme mnohé potřebné informace opomenout. Pokud máte pocit, že jste postupem času již z procesu „hledání práce“ vypadli, neváhejte požádat o pomoc své okolí a nebo personální agenturu. Zvláště pracovníci personální agentury se denně setkávají s podobnými problémy a právě oni jsou ti praví, kteří vám profesionálně pomohou při vypracování vašeho profesionálního životopisu.

Myslete pozitivně. Personální pracovník se rozhodl dát vám šanci a zavolá si vás na pohovor. První a nejdůležitější, co můžete v danou chvíli udělat je, správně se na tuto příležitost a situaci naladit. Snažte se působit uvolněně a zároveň slušně. Úsměvem nikdy nic nepokazíte a na věku nezáleží.

Nenechte se odradit. Věková skupina lidí starších 50-ti let bývá často znevýhodňovaná a hledání zaměstnání může být v tomto případě delší. Po několika týdnech marného hledání u mnohých uchazečů klesá sebevědomí a zájem o hledání práce. Pokud se v této fázi nacházíte, oklepejte se, vydýchejte a nezoufejte. „Existují i pozice, které jsou věkově ohraničené, což neovlivníme. Pokud je ale uchazeč po všech ostatních stránkách vyhovující, uložíme si ho do databáze pro případ, že v budoucnu budeme obsazovat pracovní pozici, která odpovídá jeho profilu, určitě ho oslovíme“, dodává Bandrejová“.

5 tipů, jak vyzdvihnout svoje pozitiva

  • Proč by měl mít zaměstnavatel zájem právě o vás? Přesvědčte ho, že přijmout staršího uchazeče má svoje výhody:
  • Léty praxe jste získali disciplínu a správné pracovní návyky, zkrátka, je na vás spoleh.
  • Odpracovanými léty jste získali požadovanou praxi a zkušenosti, zkrátka, jste ostřílený rytíř.
  • Vážíte si jakékoli práce i mimo váš obor a zaměření, umíte se přizpůsobit, zkrátka, život vás správně vychoval.
  • Osobní život nebude zasahovat do vaší práce, zkrátka, bouřlivé období mládí a výstřelky už máte za sebou.
  • Nevadí vám pracovat víc, než se od vás očekává a nad rámec vašich pracovních povinností, zkrátka, jste ideální uchazeč.

3 tipy, jak správně působit na pohovoru

  • Vyjadřujte se věcně a na nic důležitého nezapomeňte. Propojte své zkušenosti co nejvíce s nabídkou volné pracovní pozice, o kterou se ucházíte.
  • Mějte reálné platové očekávání. Pokud to vyžaduje situace, nebojte se z počátku od svého očekávání mírně upustit.
  • Važte si mladších kolegů a vystupujte tak i navenek. Dejte najevo, že práce s nimi vám nečiní žádný problém. I náborový pracovník může být o generaci mladší.