Jak správně reagovat na pracovní nabídku

16.03.2015 – HR Specialista při selekci životopisů pracuje s ohromným množstvím žádostí.
Jak správně reagovat na pracovní nabídku

Prvotní selekce zabere nejvíce času a také energie. Obvykle, vzhledem k vysoké nezaměstnanosti připadá 100 – 400 zaslaných životopisů (záleží na konkrétní obsazované pozici). Tato životopisy je nutné důkladně prostudovat. Dříve, než se rozhodnete reagovat zasláním životopisu a motivačního dopisu, podrobně prostudujte požadavky a pokyny, inzerované v nabídce.

Nejčastější chybou je bezhlavé a několikanásobné zasílání žádostí na inzerovanou nabídku. Svědčí to o tom, že uchazeč posílá svůj životopis na jakoukoli pracovní nabídku, bez prostudování požadavků, bez zhodnocení svých schopností a bez uvážení. Někdy to vypadá jako soutěž o největší počet kliknutí na kolonku odeslat životopis. Pozor – toto není PC hra, ani self challeng. Můžete si být jistí, že HR Specialista si vás takto zapamatuje, ovšem ne v tom nejpozitivnějším slova smyslu.

Další noční můrou se stávají nedodržené pokyny. Mnohokrát se obsazují několikery pozice.  Proto je důležité heslovitě a jasně uvést v předmětu, nebo textu mailu konkrétní pozici, o kterou projevujete zájem. V opačném případě se tak zdržuje selekce a váš životopis se tak nemusí dostat k té správné osobě.

Specifickou perličkou jsou pracovní pozice, které se obsazují hromadně pro více lokalit. V pokynech bývá vždy jasně uvedené, aby uchazeč vyznačil město či region, ve kterém má chuť pracovat. Pokud se tedy obsazuje na příklad 9 míst, je potřeba uvést jedno z těchto míst. HR Specialista si mnohdy pomáhá podle trvalého bydliště uchazeče. Pokud tedy například bydlí uchazeč v Bratislavě, tam ale žádná volná pozici není, dostane se tak jeho žádost mezi nezařazené a takovéto CV se potom hodnotí mezi posledními.

Poslední, co je třeba určitě dodržet při reakci na pozici? Požadavky! Pokud je v požadavcích uvedená potřebná praxe, absolvent na této pozici příliš nepochodí a jeho žádost se tak stává pouze statistickým číslem. Pokud má uchazeč praxi, ale ve zcela jiném oboru, také mu to příliš nepomůže.

Při každé reakci na pracovní nabídku je důležité to, abyste opravdu věděli, na co reagujete. Abyste dokázali reálně zhodnotit svoje schopnosti a tím i zvážili své možnosti.

Autor: Martina Bodová, HR Specialista