HR Specialistka Dana: „Je fajn vidět výsledek svojí práce.“

Rozhodli jsme se nechat vás nahlédnout pod pokličku Express People. Zjistit, co si vyžaduje práce v personální agentuře. Představujeme vám první z nás, Danu Bandrejovou.

Dani, prozraď nám, jaká je vlastně tvoje funkce?

V Express peple pracuji jako HR specialista – Recruiterka. Když jsem nastupovala, měla jsem na starost nábor nekvalifikovaných pracovníků. Dnes zastřešuji interní pozice.

Jak jsi se do Express People dostala?

Tak, jako tisíce jiných uchazečů. Hledala jsem si práci a poslala životopis přes portál Profesia. Nezaslala jsem až tak moc životopisů, měla jsem prostě štěstí. Z Express People se mi ozvali, absolvovala jsem první a po týdnu i druhé kolo pohovorů. Na druhém kole jsem seděla za stolem přímo s jedním z majitelů společnosti. Tak nějak jsem vycítila, že jde do tuhého (úsměv). Dodnes si pamatuji, jak mi volal můj tehdejší šéf se slovy, že jsem to pravděpodobně čekala, že mě přijali. Popravdě nečekala jsem to až tak automaticky, navíc, když o toto místo bojovalo více schopných kandidátů. Zřejmě jsem je však přesvědčila svými zkušenostmi a výřečností. Ani jsem se nestihla vzpamatovat a za pár dní jsem už nastupovala do nové práce.

Práce v personální agentuře

Co bylo podle tebe rozhodující?

Z velké míry pravděpodobně mé předchozí pracovní zkušenosti. Už od puberty jsem byla zvyklá pracovat, chodit na brigády a získávat tak pracovní návyky. Nejen, že doma člověk peníze „nevysedí“, ale i rodinná situace mě donutila pracovat a mít třeba i dvě brigády současně. Díky tomu mám za sebou mnohé pracovní zkušenosti. Měla jsem možnost zkusit práci v call centru, jako asistentka v reklamní agentuře, byla jsem na stáži v advokátní kanceláři, zjistila, jak to chodí v bance. Pár kapek potu jsem vypotila i při výrobě hamburgerů ve známém fastfoodu. Nejprve mě to zaválo do oblasti lidských zdrojů a pracovala jsem jako recruiterka v personálních společnostech.

Proč tě zaujala právě oblast lidských zdrojů a personalistiky?

Během studií jsem na obchodní akademii pochytila první administrativní návyky. Zároveň jsem se už od malička vyžívala v komunikaci s lidmi. Jako malá jsem do svých aktivit vždy zapojila celou rodinu. Posadila jsem je do obývacího pokoje, a vydávala pro ně zprávy. Jindy jsem se zavřela do pokoje a nahrávala hitparády a písničky, které jsem následně přetáčela a přidávala k nim pár svých slov. Zkrátka, zapojila jsem celou svoji rodinu, představovala jsem si, že moderuji. Dnes, když si na to vzpomenu, musím říci, že to byla velká zábava. 🙂

Mám zkrátka ráda kolektiv lidí, a když se okolo mě něco děje. Právě proto jsem se v Express People našla. Na druhé straně je to mnohdy stresující, především pokud se mi nakupí 20 různých úkolů. Vždy se ale snažím zachovat chladnou hlavu, najít pořádek ve věcech a navzdory chaosu odvést práci dobře. Na mnohé věci musím přijít sama a za pochodu. Právě ona samostatnost mi vyhovuje a vidím v ní hodně pozitivního. Dokáže mě správně nakopnout.

Jak vypadá tvůj běžný pracovní den? Přijdeš do práce, dáš si kávu a co dál?

(smích) ne ne, kávu nepiji. Tak že přijdu do práce, zapnu notebook a pomalu se to začne rozebíhat. Zkontroluji maily a pokračuji v rozpracovaných úlohách z předchozího dne. Každý náborář má na starosti konkrétní pracovní pozice. Denně obsazuji ty svoje, což znamená telefonický kontakt s lidmi, tzv. call screening, vedení osobních i skupinových pohovorů., prací s databázemi. Pokud je potřeba, školím nové kolegy. Momentálně mám období, kdy často uskutečňuji assessment centra. I nyní dozírám, aby vše proběhlo bez komplikací.

Zároveň řeším další úlohy podle priorit. Sem-tam je čas na oběd (smích). Svoji práci nechci brát pouze jako práci, ale jako poslání. Jedině tak umím odvést dobrý výkon. Není to pouze o tom, že přijdu d kanceláře, odpracuji si svých 8 hodin a dostanu za to peníze. Když mi někdy uchazeč zavolá v sedm večer, tak to prostě vyřídím, protože i on je možná ve finanční tísni, jako jsem byla kdysi já.

Co máš na své práci nejraději?

Mám ráda ten pocit, když někomu reálně najdu práci a vím, že to ten člověk skutečně potřebuje. Je fajn, člověka nejprve poznat a podat si s ním ruku. Naposledy jsem obsazovala pracovní pozici takto na dálku pro českou pobočku. Jednalo se o pozici koordinátora. Před několika dny jsem byla v Čechách a osobně jsem se s daným člověkem setkala. Viděla jsem, že se mu daří, že se zaučuje. Vždy je fajn vidět výsledek své práce. A právě to mě hecuje k podání ještě lepších výkonů.

Jsem člověk, který má okolo sebe rád ten správný shon. Vím, že pokud ráno přijdu do práce, na centrálu Express People, úderem osmé hodiny, začne se vše bortit a nabírat obrátky, jako ve vosím hnízdě. Baví mě, že se zde vždy něco nečekaného stane a je to prostě „crazy“ a to mě baví :).

Co byste doporučila zájemci o práci v personální agentuře? Jaký by to měl být člověk?

Člověk při této práci musí mít hlavně dobré nervy, srdce a hroší kůži. Musí se umět oklepat a jít dále. Učíme se na chybách a právě ty nás posouvají dále.

Rozhodně by to měla být osoba trpělivá, veselá, dynamická a energická. Rovněž tak cílevědomá a schopná zvládat stres. I já jsem se v počátcích měla chuť zamknout na záchodě a poplakat si. Stačilo však několik minut a vše mě přešlo a naopak mě to posunulo dále. Rozhodně je fajn na sobě pracovat již od dětství. Mně třeba velmi obohatilo absolvování jazykového kursu v USA, na Havaii, na slunečné a známé pláži Waikiki. Byla jsem vhozena do neznáma a musela řešit nejen jazykovou bariéru. A tak je to i v personální agentuře. Základem je komunikace. Kdo nedostatečně komunikuje, nemá v oblasti lidských zdrojů velkou šanci.

práce v personální agentuře

Co bys dělala, kdybys nepracovala v personální agentuře?

To je zatím nejtěžší otázka (úsměv) Nevím, opravdu nevím, co jiného bych dělala. Chci pracovat v administrativě a právě v oblasti lidských zdrojů. Každý má své cíle a mety, kterých chce dosáhnout. Já chci i nadále působit v oblasti personalistiky a v tomto směru se rozvíjet.

Otázka na závěr: Po jakém povolání jsi jako dítě nejvíce toužila?

Práce HR Specialistky