Jak se stát hvězdou pohovoru? 1. část

Příprava na pohovor, životopis a průvodní email

20.03.2015 – Proces hledání bývá zdlouhavý a mnohdy se uchazeči setkávají s podobnými otázkami a komplikacemi. Rozhodli jsme se tedy sepsat seznam nejčastějších chyb, na které byste si měli dát pozor při sepisování životopisu a zasílání emailů.

Príprava na pohovorŽivotopis

Naše základní vizitka při prezentaci před zaměstnavatelem. Obsahovat by měl ty nejdůležitější informace. Zároveň bychom však měli být konkrétní a vyhýbat se příliš všeobecným tvrzením. Je velmi důležité, připravit si životopis na konkrétní pozici, na kterou reagujete. Jak na to?

Pracovní zkušenosti

Mnoho uchazečů se spokojí se „suchým“ názvem pozice a heslovitým popisem náplně práce. Co tak pro změnu být originální? Zkuste napsat, na jakých konkrétních projektech jste pracovali, čeho jste dosáhli, jaký efekt to mělo. Místo odrážek používejte celé věty. Vyprávějte svůj příběh a zaujměte.

Takto vypadá většina „klasických“ životopisů:

Pozice: Projektový koordinátor

Náplň práce: koordinace projektu, reporting.

Pokud chcete zaujmout, zkuste životopis ozvláštnit:

Pozice: Projektový koordinátor

Náplň práce: Na svěřeném projektu jsem zajišťoval kompletní realizaci od objednávky materiálu, implementaci pracovních postupů, jejich zapracování do výrobního procesu až po výstupní kontrolu výrobku a případné reklamace. Výsledkem byl finální produkt, za který jsem plně zodpovídal.

Vzdělání

To samé se týká i škol, které jste navštěvovali. Vyzdvihněte své silné stránky, něco výjimečného. Účast na soutěžích, reprezentaci školy, organizaci majálesu, příspěvky do školního časopisu? Pokud jste nepatřili k aktivním studentům, stále můžete vypíchnout, čemu jste se věnovali v závěrečné práci či referátech. Opět máte jediný cíl – odlišit se a zaujmout.

Znalosti

V této části byste opět měli být výstižní a napsat něco „k věci“, v návaznosti na pozici, na kterou se hlásíte. Vyzdvihněte něco z této pracovní oblasti, v čem jste dobří. Buďte konkrétní.

Zároveň však objektivně ohodnoťte své znalosti – jazykové i počítačové. Pokud jste byli přes léto v Anglii, neznamená to automaticky, že jste fluent English speaker. Pokud půl roku pracujete s Photoshopem, možná dokážete vytvořit obrázek pro prezentaci, ale s návrhem designu nového webu byste měli problém. Tak že prezentovat se – to ano, ale objektivně.

Zájmy

Pokuste se i v této části životopisu nesklouznout do největších klišé – cestování, knihy, filmy, kamarádi. Buďte konkrétnější. To, že chodíte s kamarády v pátek na pivo, si nechte pro sebe. Rádi cestujete? Kde konkrétně jste již byli? Čtete knihy? Jaké autory máte rádi? Věnujete se konkrétnímu sportu? Vyzdvihněte něco, co vás odlišuje od ostatních.

Formát životopisu

Vašeho náboráře/náborářku určitě potěšíte, když svůj životopis místo ve Wordu, zašlete ve formátu PDF. Soubor pojmenujte konkrétně, vaše jméno a příjmení. Náborář dostává desítky životopisů od různých uchazečů, lépe se tedy orientuje, když není každý druhý životopis pojmenovaný „Životopis“.

Průvodní email

Většina náborářů si nejprve přečte váš průvodní email a následně po tom životopis. Dejte si proto i tady záležet na tom, co do emailu napíšete.

Emailová adresa

Určitě více zapůsobí, pokud odešlete svůj email z adresy jméno.příjmení@doména.com, než z vaší soukromé adresy typu satan666@azet.sk , nebo ozran@centrum.sk.

Předmět emailu

V této části ponechte svou kreativitu na uzdě. Pokud se ucházíte o pozici Koordinátor ve výrobě, případně vás i v pracovní nabídce vyzývají, abyste takto pojmenovali předmět svého emailu, určitě to tak udělejte. Vyhnete se tak skutečnosti, že vás náborář nebude kontaktovat, protože nedokážete splnit ani základní požadavky.

Obsah mailu

Naopak, samotný průvodní text slouží k tomu, abyste člověka „na druhé straně“, svého potenciálního zaměstnavatele, zaujali. Dejte si proto záležet na obsahu. Neposílejte duplicitní emaily, které rozešlete do každé firmy a agentury, pouze změníte základní údaje. Buďte konkrétní a pokuste se zaujmout tím, v čem jste skutečně dobří.

Například:

Dobrý den,

zaujala mě pracovní nabídka HR specialista, kterou jsem našel na vašem webu. HR oblasti se věnuji již dva roky, pracoval jsem pro ty a ty klienty. Mám zkušenosti s přípravou pracovních pohovorů a jejich vedením. Mám výbornou znalost zákoníku práce, několikrát jsem sám připravoval pracovní smlouvy a podklady pro mzdy. Jsem držitelem certifikátu XYZ – Personalistika. Více informací o mých pracovních zkušenostech naleznete v přiloženém životopise a mém motivačním dopise.

S pozdravem

Jan Veselý

Pokus jste si už úspěšně připravili životopis, zaslali ho a obdrželi pozitivní odpověď, stojíte před dalším náročným úkolem. Správně se připravit na samotný pohovor. V pokračování našeho článku se dozvíte, co všechno byste si měli zjistit o firmě, jak se prezentovat přímo během pohovoru a čemu se raději vyhnout.

 

Autor: Peter Klačan, Area Manager