Key account manažerka Jaroslava: „Dobrá práce mi dává smysl.“

Z operátorky výroby key account manažérkaUž během univerzitního studia pedagogiky brigádně pracovala jako operátorka výroby. Dnes nelituje, že se z ní nakonec nestala učitelka. Key account manažerka v kutnohorském Foxconnu, Jaroslava Hatalová.

„Věděla jsem, že do toho půjdu.“

Kvůli rodinné situaci se během studií na vysoké škole rozhodla osamostatnit a vydělávat si sama na sebe. V té době nastoupila do výrobního závodu v Čechách, jako operátorka výroby. Tak jako mnozí jiní, vyzkoušela si 8-mi, ale i 12-ti hodinové směny na pásu. Po necelém roce dostala nabídku na pracovní pozici supervizor. „Nejprve jsem sice měla obavy, ale věděla jsem, že do toho půjdu“, vzpomíná Jarka na své pracovní začátky.

Za ambicióznost vám nikdo hlavu neutrhne

Nejprve Jarka nastoupila do závodu Foxconn v Kutné Hoře. Postupně se natolik „oťukala“, že neměla obavy přijmout ještě vyšší funkci – post koordinátorky ve výrobě, na které zůstala další dva roky. „Na lince měli nedostatek koordinátorů. Já jsem už ale tehdy věděla, že zodpovědnější pozici zvládnu. Nečekala jsem tedy tiše v koutě. Po zodpovědnosti jsem začala doslova toužit. Toto bych radila všem, kteří se v práci chtějí posunout dál, aby se nebáli zodpovědnosti. Nezůstat sedět tiše v koutě a zabojovat“, vykresluje dále Jarka. Zdravá dravost by podle ní ambiciózním pracovníkům neměla chybět. „Není třeba se bát. Pokud projevíte skutečný zájem, hlavu vám nikdo neutrhne, maximálně si jako odpověď vyslechnete „ne“. Nadřízený si vás však zapamatuje, jako aktivního a zaangažovaného zaměstnance“, pokračuje ve svém vyprávění.

Manažerka žena má výhodu

Jako pozitivní vidí právě fakt, že si prošla všemi stádii a pracovními pozicemi od nekvalifikované operátorky výroby bez předcházející praxe až po současný post Key account manažerky: „Díky tomu vím, co lidi na nižších pozicích trápí, s čím se každý den setkávají. Znám dané náplně práce, 12-ti hodinové pracovní směny i život na ubytovně“.

Jak ale vnímá své manažerské postavení v elektrotechnickém průmyslu, kde je každý den obklopena muži? „Většinou v tom nacházím pozitiva, na druhé straně se občas setkávám s negativními předsudky. Když muži vidí na vyšším postu v tomto odvětví ženu, nejprve mají tendenci ji podceňovat. Obvykle je však realita překvapí a sami zjistí, že v tom není žádný rozdíl.“

Foxconn Kutna Hora

Je potřeba si práce vážit

Ačkoli od dětství chtěla být Jarka učitelkou, dnes absolutně nelituje, že s ní měl osud jiné plány. Uvědomuje si, že vše, co se člověku přihodí, má svůj důvod. Práce v elektrotechnickém průmyslu ji naplňuje a neměnila by. Baví ji nepředvídatelnost každého nového dne, se kterou se ve svém zaměstnání denně setkává. Uvědomuje si, že lidé v práci tráví polovinu života a právě proto by ji měli mít rádi a vážit si jí. „Mít dobrou práci, to je to, co dává smysl všedním dnům“, dodává Jarka na závěr a pozitivní nálada ji neopouští.