Příběh úspěšného Daniela: Z operátora výroby je dnes supervizor

10. 04. 2015 – V roce 2007 nastoupil Daniel do pardubického závodu společnosti Foxconn jako operátor výroby. V té době ještě netušil, že toto rozhodnutí mu přinese dlouhodobý kariérní růst a začátek nového života v Čechách.

Zkusil štěstí za hranicemi

Daniel pochází z Rumunska a vyučil se pekařem. Ve svém okolí však dlouho nemohl najít uplatnění, které by ho finančně zabezpečilo. Proto se rozhodl zkusit štěstí za hranicemi. Naskytla se mu příležitost nastoupit do Faxconnu. Společnost je světovým lídrem ve výrobě počítačů a elektrotechnických komponentů. Specializuje se na výrobu mobilních telefonů a tabletů. „Do Express People a zároveň do Foxconnu jsem přišel v říjnu 2007. Pamatuji si toto období celkem přesně. Bylo mi 22 let a měl jsem dokončenou školu. Spolupráce s Express People i s výrobním podnikem byla bezproblémová,“ začíná své povídání Daniel.

Foxconn

Pracoval a postupoval

Po půl roce díky pozitivnímu přístupu k práci a houževnatosti získal možnost posunout se ze své základní pozice. Začal vykonávat funkci multi-operátora. Daniel na sobě ani v tomto období nepřestal pracovat. „Postupně jsem se zdokonaloval v jazycích. Byl to důležitý faktor pro moji práci. Každodenní komunikace na pracovišti v češtině a slovenštině přinesla ovoce,“ přiznává Daniel. Dnes už komunikuje plynule v obou jazycích, čímž nás příjemně překvapil i během našeho rozhovoru. Rychle se však učil nejen jazyky a díky tomu dnes zastává nejvyšší možnou pozici, které může ve společnosti dosáhnout. Jedná se o pozici změnový supervizor pod kmenovým stavem. Když se s Danielem dostáváme k této části příběhu, jeho hlas začíná znít jistěji. Stále však působí velmi skromně. Za úspěchem tohoto mladého muže je cítit značná dávka pracovitosti a pokory.

Hlavně rozum a trpělivost

„V roce 2010 jsem se stal prvním změnovým lídrem z Rumunska v historii společnosti. Samozřejmě, že si pracovní pozici pochvaluji a jsem spokojený s náplní práce. Bylo to pro mě i značné finanční přilepšení,“ dodává Daniel. Daniel je zodpovědný za denní operativu a produkci, což v praxi znamená neustálou schopnost rychle a okamžitě řešit vzniklé situace na pracovišti. Díky této schopnosti i danou pracovní pozici získal. Na naši otázku, čemu vděčí za takový kariérní růst, odpoví přímo: „Rozumu. Člověk potřebuje dát do své práce určitou extra dávku rozumu. To znamená, nejen pracovat, ale také dostatečně přemýšlet nad tím, co děláme.“

Zaměstnanci Foxconnu

Pohled nadřízeného

A jak Daniela vnímá key account manažer Ivan Holý? „Na Danielovi si cením mnoho jeho vlastností. Zájem o práci, sebevzdělávání, cílevědomost, svědomitost zodpovědnost, komunikativnost… Při řešení problémů ve výrobě uměl tyto vždy popsat. Operativně přichází s návrhy na řešení daných problémů“, vysvětluje Holý.

Pomáhá i jiným

Danielova pracovní kariéra se vyvíjela postupně. Nebyl to skok ze dne na den. Tím, jak se krok za krokem vzdělával, získával nové zkušenosti a s tím rostly i jeho kompetence. Dnes v podniku pracuje i Danielova manželka na pozici operátor výroby. Manželé se rozhodně ani mimo práci nenudí. „Máme malou dcerku, kterou každý den vozíme do školky. Ve volném čase se také snažím pomáhat svým rumunským známým, kteří sem přišli za prací a ještě se zde tak dobře neorientují,“ uzavírá Daniel a pomalu se připravuje na svoji noční směnu.